Recenzia Corox Vertix
Pôvodne som sem chcel písať len články z behov, ale nakoľko sa ma veľa ľudí pýta na moje Coros hodiny, tak som si k tomu po viac ako mesiaci užívania, sadol. Nastal ten deň, keď som som si povedal, že už mám čiastočné skúsenosti s hodinami a tak to tu nejak zosumarizujem. Upozorňujem, že som netestoval všetko. Možno časom, keď narazím na niečo nové, popr. update, tak tento článok aktualizujem. Recenziu píšem tak trošku po svojom. Žiadna klasická recenzia, tých je na nete celkom dosť, aj keď hlavne v angličtine. Idem skôr popisovať, ako hodiny fungujú z praktického pohľadu. A ako je postavená celá logika Corosu. Obrázkov bude tiež pomenej, načo. A taktiež odmietam vstupovať do diskusie, či sú lepšie Garmin, Suunto a pod., lebo sú to každého vlastné peniaze, tak nech si platí, za čo chce.
Najskôr asi ale aj tak začnem tým, prečo som sa rozhodol, že podstúpim riziko a kúpim zahraničné, nie lacné hodiny, ktoré tu nik nemá (aspoň o ňom ja neviem). Behával som s Garmin Fenix 3. Bola to moja prvá skúsenosť s multifunkčnými hodinami. Mne boli tieto hodinky postačujúce, aj keď niektoré veci som na nich nemal, na niektoré si zvykol a teraz mi celkom chýbajú. Ale k tomu sa dostanem postupne. Dôvod, prečo som túto značku opustil, bola hlavne už moja nedôvera aj v nové modely (pravidelne na internete čítam, ako už nové modely majú problém a žiadne nie sú 100%) a neskutočne ma sral prístup našej slovenskej technickej podpory.
Prvé hodiny mi odišli hneď, do týždňa. Nemerali mi spánok, poschodia a kroky občas. Na to mi podpora poradila, že mám týždeň počkať, že hodinky sa musia so mnou zžiť. Jasne, išli predajcovi a o mesiac mi prišiel úplne nový kus. Tu ma zarazilo, ako môže byť v distribúcii hneď vadný kus, ktorému nejdú základné funkcie. Napriek vysokej cene som bol odstavený 30 dní od používania (vraj keď kúpim slovenskú distribúciu, moja bola nemecká, aj keď u slovenského predajcu, tak vymenia kus za kus).
S novými 3-kami som pretrénoval celé #zaziultra. V podstate fungovali ok, aj keď občas ma srali. Ale tak nejak som to toleroval. Raz mi na Lazovke po 80 km zmrzli a potom sa náhodou zas naštartovali, čo nie je úplne príjemné v závode. Stratíte prehľad, ak máte navigáciu aj s cestou, no a v neposlednom rade aj dátový záznam. Pripisoval som to chladu, lebo na Javorine bol sneh (rozumej niečo okolo 0). Potom postupne mi začali merať zle GPS. To, čo druhý prebehol za 20 km, ja som mal 23 km. Hovoril som si, že ok, možno som bol v stromoch, slabý signál. Neskôr sa mi ale stávalo, že signál vypadával úplne a mal som chaotické údaje v mape, aj keď som bežal úplne identickou cestou nazad (viď. obrázok nižšie). Toto ma už začalo vážne vytáčať. Okrem toho mi niekedy vypadávala aj navigácia. Raz som bežal Kamzík +1000 a behom minúty mi navigácia prebehla celú trasu a už v štarte som bol hodinkami v cieli, popr. mi vôbec nezaznamenávala segmenty a kade bežím (asi v dôsledku iného GPS). Výškový profil bol tiež rôzny (na to má podpora vetu, že ani hladina mora nieje všade 0, ale keď stojíš pri mori na Kréte a si vo výške 40 m, nebude to úplne ok). Odpoveď podpory na zle merané údaje GPS bola, že ho neviem používať a zapnúť. Že si mám prepnúť sledovanie dráhy každú sekundu (jasne že rozdiel žiadny), lebo sú výpadky satelitov. OK, akurát že so mnou bežali 2 ľudia, jeden mal 5 a druhý 5x a im satelity nevypadli. Takže po roku išli. Nechcel som sa ich vzdať, mal som zaplatené niektoré behy (nakoniec som to riešil požičovňou Suunta, popr. mobilom). Ale povedal som si, stačilo a čuduj sa svete, po mesiaci reklamácie mi došlo vyjadrenie, že mi vrátia peniaze (Fenix 3 už na trhu neboli), popr. nech si doplatím za iný model.
Takže som si položil otázku, ktorú som riešil v hlave už dlho. Kúpiť nové Fenix 5x s mapami, odskúšané (majú ich kamaráti, akurát majú slabšiu batériu). Alebo nové Fenix 6, ktoré práve vyšli. Či Suunto 9. Fenix 6 sa mi pozdávali, ale boli dosť drahé a neverím už Garminu. Bez problémov vypustí nový model, ktorý odstráni predošlé chyby, doplní nové veci a aj tak je chybný (áno, sú ľudia, čo s nimi problém nemajú, ale stačí si pozrieť internet a nie je málo tých sťažností).
Už dlho som pokukoval na internete po Coros, Apex mali dobrú cenu, ale Vertix sa mi viac hodili na outdoor. Napozeral som si recenzie, nevidel som žiadne sťažnosti na fórach. Bolo mi jasné, že Garmin má viac funkcií, ale ja som chcel hlavne dobré trackovanie, navigáciu, možnosť skladať si tréning a hlavne výdrž batérie. Tá ma zaujala, lebo tú uvádza Coros 45 dní bežného používania, 60 hodín behu v plnom GPS režime a 150 hodín v ultra režime. Ak sa len čiastočne priblížia, bude to super. Okrem toho tam boli testy používania v mraze (čo bolo dobré na skialp), ponor v 150 m hĺbke (to ma nezaujímalo) a nerozbitnosti skla.
Vnútorne som sa rozhodol pre Coros. Ale kde ich zohnať. Našťastie v tom čase boli naši chalani na UTMB, kde mali stánok aj Coros. Tak som im písal, či majú hodiny na predaj, aká je cena a oni mi odložili jedny Mountain Hunter. Maťo ich zaplatil kartou a po týždni čakania mi ich priniesol domov. Komunikácia s Corosom bola super, odpovedali mi a poradili. Vraj aj na stánku robili v pohode ľudia. Záruka je už riešená aj v Európe a myslím, že ich už dostať aj na Amazone. Cena bola 599,- Eur. Ide o ich najdrahší model, titánové jadro a safírové sklo. Po mojej skúsenosti by som im dal o 100 Eur lacnejšiu cenu a nemajú konkurenta, ale vzhľadom na materiály je to relatívne ok. Ako som písal, ja mám túto verziu, pričom farebne sú momentálne dostupné 4 (jedna je ako limitovaná drahšia).
Hodiny prídu zabalené v papierovej krabici, veľkej. Nie je to malá krabička, lebo v nej sa nachádza ešte plastový kufrík ako s jadrovým arzenálom. Vo vnútri sú hodiny, náramok, kábel a návody. Vyzerá noblesne, ale je to zbytočne veľké. Nevadí, bude ako pekný doplnok na poličke. Telo hodín nacvaknete na náramok (myslím, že to je identický ako Fenix 5) a nastáva čaro Coros. Coros naozaj veľa vecí robí jednoducho, čo neskôr uvidíte aj na iných veciach a ukáže Vám to hneď pri štarte. Žiadne prvotné sťahovanie aplikácie do PC ako u Garminu (ja som musel kvôli tomu preinštalovať starý Windows), následne do mobilu, párovanie cez kábel a chaotické nastavovanie. Coros funguje tak, že stiahnete aplikáciu len do hodín, zapnete hodiny. Na obrazovke sa ukáže QR kód, ktorý aplikáciou zoscanujete, počkáte asi minútu na spárovanie a hotovo. Môžete začať hodiny používať. Nič jednoduchšie nemôže byť. Materiály som popísal a váha je neskutočná, 54 g na ruke ani necítite. Až máte pocit, že Vám poslali plagiát z plastu.
Teraz k samotným hodinám, aplikácii a funkciám. Nastavovanie displaya a pod. veci popisovať nejdem. Aj tu si môžete nastaviť vzhľad hodín, obrazovky, metriky, tepy a pod. Dostanem sa k tomu okrajovo pri iných popisoch. Pravda je taká, že mi miestami chýbajú v ponúkaných vzhľadoch informácie, ktoré by som radšej vymenil za iné, ale to nie je pre mňa limitujúce. V podstate všetko, čo vnímam ako horšie, nie je pre mňa limitujúce a je možné, že sa to v krátkej dobe zmení nejakým updatom.
Najskôr všeobecné funkcie. Prvé, čo mi príde ako výhoda a neviem, či to majú iné hodiny, je nastavenia ruky používania. Áno, iné hodiny to majú toto nastavenie kvôli meraniu tepu. Coros to má ale aj inak. Nakoľko tlačidlá sú len na jednej strane, pri prehodení hodín na druhú ruku budú na vnútornej strane k telu. Preto umožnili nastavenie ruky, display sa Vám otočí o 180 stupňov a teda tlačidlá máte na strane od tela. To mi príde ako veľká výhoda pre ľavákov.
Ďalšie výhody sú nastavenie hodín na nočný režim a tým vypnutie notifikácií. Ja som to predtým nemal. Pokiaľ ide o notifikácie, tak mi prišiel Garmin lepší. Zobrazoval mi textové informácie a dali sa aj lepšie čítať. Coros nemá nastavené naše niektoré diakritiky a aj zobrazenie mi príde horšie. Ale toto beriem ako doplnok. Základný prehľad mám. Hovory sa zobrazujú normálne.
Čo možno niekomu príde ako nevýhoda, je menu v angličtine. Náš trh je malý, preto slovenčinu a češtinu tu nenájdeš. Taktiež v profile som si vedel nastaviť len že som z Čiech, Slovensko tam nebolo. Už som im písal, lebo iné krajiny včetne Slovinska tam sú.
Veci ako budík, stopky a pod. popisovať nejdem.
Športy sú tu klasický beh, trailový, pás, to isté je s bicyklom, plávaním, je tu hiking (zistil som, že skorej brané ako chôdza) a turistika. Potom aj veci ako kardio, yoga, triatlon. Nejdem to rozpisovať, Garmin toho má toho o dosť viac, otázka je, koľko z toho využijete a čo to ukazuje. Viem, že Suunto ich má tiež veľa, ale akurát zmení ikonu a ukazuje tie isté údaje, ako pri inom športe.
Čo mne chýba je skialp. Ale napísal som Corosu a oni, že je už v príprave a bude onedlho dostupný cez update. Tu sa pozastavím. Coros totižto funguje trošku inak ako ostatné značky. Na to, aby si mal dostupnú nejakú novú funkcionalitu, nemusíš si kúpiť nový model. Uvediem jeden príklad, čo sa mi stal. Na instagrame zverejnili, že aktualizujú Apex a Vertix. Jedného dňa proste mi prišla aktualizácia software, ktorú som stiahol a tým momentom moje hodiny získali okrem iného doplneného aj dotykový display (môžem ho zapnúť a vypnúť). Toto väčšina značiek použije ako dôvod pre nový, drahší model.
Záznamy sa Vám krásne ukladajú do aplikácie, kde sa ľahko viete pozrieť na jednotlivé úseky, prepínať mapu na satelit, terén. Výhoda pre mňa je tá, že tieto údaje viete úplne ľahko a bez problémov exportovať. Či už do gpx súboru (to býval problém u Garminu a musel som použiť Connect v PC), ako aj prehľad obrázkom (viď. nižšie dlhý obrázok), ale aj stručný prehľad aktivity do zvoleného obrázku (to mal aj Garmin, len nedovolil napr. zobraziť prevýšenie, čo som nepochopil, lebo Suunto to malo a je to pekné na zdieľanie). Samozrejme prepojenie napr. na Stravu existuje. To bolo pre mňa tiež dôležité, nakoľko viac využívam tieto prehľady.
Hodiny merajú aj vašu dennú aktivitu - kroky, spánok, kalórie, nastúpané poschodia. Čo vidím ako horšie oproti Garminu, že sa tieto údaje nikde nejak extra nezobrazujú v trendoch a nevyhodnocujú. Ukáže Vám celkový počet krokov za deň a graficky ich dobu, ale žeby som videl vyhodnotenie za týždeň, mesiac. Nič. To je aj s behmi. V deň aktivity mi ukáže trend (modrý líniový graf nižšie), vo2max, laktáty a fitnes index, to je ale tak všetko. Odznakov tu je tiež menej, ani zapojenie sa do nejakých súťaží a skupín som nevidel. Nevidel som ani záznam váhy, čo som sledoval. Je ale otázka, či to k niečomu je, mne to skôr príde ako motivačný faktor a keď, tak na behanie používam štatistiky Strava.
Počas môjho testovania som hlavne používal hodiny na beh, takže budem pokračovať len v ňom. Keď beháte klasický beh, merajú Vám hodiny aj vo2max, čo je normálne. Trošku chaoticky mi prídu zobrazenia na páse, kde je aktivita zobrazená v kvetinke (viď. obrázok). Takže keď bežíte intervaly rovnako intenzívne (napr. ja som striedal beh do kopca pomalšie a rýchlejšie rovinu), tak moc z toho nevidíte.
Než prejdem na trailový beh, tak chcem vypichnúť vec, ktorú má podľa mňa Garmin lepšiu. Tréningy. V Garmine som si vedel nastaviť tréning, dať rôzne opakovania, modifikovať koľko a ako mám bežať, koľko oddychovať, ak prekročím rýchlosť nech mi pípne, popr. srdcovú zónu,... Poznáte to, proste nebol problém niečo vyskladať. Coros má v tomto podľa mňa 2 nedostatky (ale pravda je, že som sa tréningu moc nevenoval). Prvý je, že umožňuje vytvoriť tréning na počet opakovaní a dáva vzdialenosť, srdcový tep, tempo. A tým to skončilo, nemám možnosť si dať časový úsek. Takže kto chce vážne trénovať, možno s Apexom (neviem, či to nemá, lebo sú viac bežecké), ale Vertix je outdoor a je na tom horšie. Druhá vec je, že mi neumožnilo pripojiť tréning k behu na páse. Je tu metronóm napr., ale tréning nevidím. Ukázalo mi to len na klasickom behu, kde som si vedel zapnúť tréning. Taktiež neviem, či tie tréningy sa dajú predvoliť a uložiť. Tzn. následne hockedy ho použijem, či modifikujem. Skôr myslím, že to nejde, lebo to nikde v aplikácii nevidím. Takže toto je trochu nedostatok, ktorý mi asi najviac na hodinách chýba. Inak tepy merajú hodiny bez pásu, ale môžete si spárovať hrudný pás napr. aj od Garminu.
Takže bližšie už k trailovému behu. Zostavovať trasu si môžete na iných aplikáciách, z ktorých si vyexportujete gpx súbor. Ja často používam mapy.cz, ale pokiaľ viem, Coros nemá aplikáciu. Import, ale aj export prebehnutej dráhy, je veľmi ľahký a hlavne rýchly. Dráhy sa super zobrazujú, aj odbehnuté. Už v prehľade vizuálne vidíte trasu, popis, km, takže sa v tom ľahko orientujete, ktorú chcete otvoriť. Import do hodín je ľahký, zaznačíte dráhu, popr. viac dráh a prenesiete do hodín cez "add". Je to naozaj veľmi rýchle. Mazanie je tiež jednoduché, celá aplikácia je v tomto smere intuitívna. V aplikácii máte teda 2 zoznamy, nahraté dráhy a importované v hodinách (tu Vám zobrazí, koľko dráh máte nahratých a voľná kapacita). Takže toto by som bral ako plus.
Než sa rozbehnete, pár slov k displayu. Ovládanie a posuv obrazoviek je cez 1 otočné tlačítko (hore som písal, že si ho viete smerovať nastavením ruky). Jedno je na svetlo a jedno na návrat vyššie, popr. do hlavného menu. Teraz, ak si povolíte dotykovú obrazovku, môžete počas aktivity posúvať obrazovky nie len koliečkom, ale aj prstom. Inak koliečko sa ľahko ovláda aj v rukaviciach. Hodiny je možné zamknúť. Zamknú sa automaticky, následne podržaním tlačidla sa po 3 sek odomknú. Najskôr som si na to musel zvyknúť, ale neskôr som už bol v pohode a teraz to robím bez problémov. Garmin to mal tak, že som podržaním odomykal a zamykal. Svetlo sa dá nastaviť automatické, ale aj na tlačidlo. Ovládanie kolečkom, prstom, mi príde úplne v pohode. Ľahko prepínate medzi obrazovkami, popr. zväčšujete a posúvate navigáciu. Obrazovky sú rôzne, môžete si vytvoriť aj svoju. Mne napr. chýbala možnosť vypnúť zobrazenie aktivity a mať zapnuté normálne hodiny a medzi týmito dvoma modulmi sa podľa potreby prepínať. Tak to má Garmin. Tu v Coros si navolím do 1 okienka vo vlastnej obrazovke reálny čas a vidím ho takto cez jednu obrazovku. Celkom mi chýba napr. predikcia behu, tzn. ak takto nejak pobežím, kedy budem v cieli. Teda aspoň zatiaľ som to neobjavil. Ale v pohode máte k dispozícii priemerné tempo, aktuálne tempo, odbehané km, % sklonu, zónu tepu, atď. To beriem ako základ, nejdem ostatné možnosti rozpisovať. Štart prebehne krátkym stlačením, výberiete typ aktivity (trailový beh), spárovaním satelitu a tepu a ide sa. Toto je naozaj rýchle. Tak isto môžete beh počas aktivity stopnúť, obnoviť, obnoviť neskôr a vypnúť (dá sa aj tu nastaviť automatická pauza).
Navigácia je podľa mňa rozdielna, tu by som dal Garminu asi viac bodov. Prečo? Neberiem do úvahy mapy, Coros mapy nemajú. Ale ak porovnám ich s Fenix 3, niektoré veci mi chýbajú. Po importovaní dráhy tu máte možnosť pri štarte bežať podľa nej. Čo je super, že načítanie trvá naozaj krátko. V Garmine som čakával aj niekoľko minút. Taktiež Vám hodiny ukážu profil terénu, odbehnutú a zostávajúcu časť. Ale samotnej navigácii je venovaná len 1 obrazovka. Na nej vidíte dráhu, odbehnutú časť a miesto, kde sa nachádzate je vyznačené smerovkou. Navigácia ukazuje sever (môžete vypnúť automatické natáčanie trasy podľa Vašej polohy) a mierku. Tieto hodiny sú viac outdoorové. Čo tým myslím? Garmin bol z môjho pohľadu blbo vzdornejší. Tam som mal tú istú mapu a viac obrazoviek, pričom jedna mi ukazovala v prípade odbočenia, že cca o koľko k nemu príde a počas behu šípku, kam mám ísť. Tu je to inak. Mám možnosť si dráhu priblížiť, ale žiadna šípka navigácie (poznáte to z Garminu, len na ňu blbo pozeráte a bežíte podľa jej smeru), ani ostávajúce metre tu nie sú. Takže musíte vizuálne kontrolovať, kde ste a podľa toho sa riadiť. Niekedy sa mi stalo, že som bol rýchlejší ako signál a moje zobrazenie a o chvíľu mi píplo odklon. Tu je super vec, že hodiny Vám ukážu najkratší smer, ako sa vrátiť na dráhu, prerušovanou čiarou. Musíte mať trošku minimálne topografické zručnosti. Takže toto je trošku iné, dá sa časom na to zvyknúť, ale oproti mapám v 5x a 6 sa to zrovnať nedá. Okrem toho viem, že nové 6 umožňujú v aplikácii navoliť dráhu, želaný čas, ako chcete bežať kopce a zbehy a aplikácia Vám automaticky vytvorí stratégiu pre dosiahnutie želaného času vrátane tempa pre jednotlivé úseky podľa terénu. Keď tonahráte do 6-tiek, tak Vám určujú, či podľa nej idete. Každopádne, Coros je iný, chce to asi zvyk. Možno príde časom nejaký update, neviem, ale minimálne čo ponúka sa využiť dá.
GPS je podľa mňa lepšie, aspoň ja mám pocit, že idem presne podľa dráhy. Občas mi hodiny hlásia odklon, ale to môže byť plánom nahratej dráhy. Nie všetky mapy sú identické s reálnymi chodníkmi. Každopádne, GPS mi zatiaľ nevypadlo a keď ho porovnávam s realitou, sedí mi bez žiadnych skokov, čo som mal pri Garmine.
Celkový záznam behu vidíte v aplikácii tak, ako na tomto obrázku. Export je jednoduchý, to som písal. Toto je jedna z možností exportov. Podľa mňa graficky jednoduché, prehľadné. Netreba k tomu viac dodávať. Pre mňa postačujúce, hlavne v kombinácii so Stravou.
Čo podľa mňa za zmienku stojí a Coros naozaj neklame, je výdrž batérie. Nabíjanie hodín je klasické, ako majú aj nové Garmin. Ale batériu takú nemajú. Toto bol jeden z dôvodov, prečo som aj hodiny chcel. Na ultra behu sa nechcem zaoberať výdržou batérie hodín a nosením rôznych powerbánk. Stačí, že dobíjam telefón a čelovku. Tieto hodiny naozaj vydržia. Neviem teraz presné časy, lebo som to dával na instastory, tak to budem len odhadovať. Od kúpy som používal hodiny stále v normálnom režime, občas vypínam bluetooth kvôli telefónu. Ale ultra režim som ešte nepoužil, takže meranie je na full. Počas behu Zoška - Bratislava, čo je 50 km a bežal som to 6,5 hodiny s navigáciou, mi ubudlo z batérie 12%. To bol asi najdlhší beh, ktorý som absolvoval. Inak od kúpy som bežal asi 10 behov, väčšinou takých 10-15 km, tzn medzi 1-2 hodinami, vrátane Zošky. Hodiny som nosil denne a vydržala mi batéria asi mesiac. Neviem presné údaje, ale proste už ich mám 2 mesiace, nabíjal som ich raz a v momente, keď toto píšem, mám stále 32%. Cez víkend pobežím Zapomenuté hory, to bude 77 km dlhý beh a dopíšem sem čas a stav batérie. A to pobežím vo full režime s navigáciou a zapnutým telefónom.
Takže pre upresnenie, štartoval som s 98% a dobehol s 66%. Bežal som vo full režime 15 hodín s navigáciou. Nízkotatranskú stíhačku som tiež zvládol v plnom režime s cca. 40% spotrebou. Coros doprogramoval možnosť sledovať stav batérie, predikciu koľko ešte ostáva dní do vybitia a koľko jej spotrebovalo GPS, hrudný pás a iné aplikácie.
S hodinami získate ešte informáciu o únave a potrebnej regenerácii. To nejdem rozoberať. Čo je ale trochu naviac, oproti iným modelom, je prístup k funkcii SpO2. Môžete zmerať svoj SpO2, ktorý sa zobrazuje oproti vašej aktuálnej nadmorskej výške. Táto funkcia je hlavne pre horolezcov. Myslím, že to funguje od cca 2500 m, pričom poskytuje denné hodnotenie aklimatizácie a navrhuje, kedy je pre Vás už bezpečné vyšplhať sa vyššie. Nevýhoda je, ako aj u ostatných dát, že trendový graf vidíte v hodinách, ale do aplikácie sa neprenáša. Koľkokrát toto využijete, je už na Vás, na Slovensku to ale nebude.
Takže ak to mám tak zhrnúť, lebo viac už popisovať nejdem. Hodiny by som prijal o 100 Eur lacnejšie a akceptoval by som ich ako sú. Cena je asi vyššia asi kvôli materiálom, lebo Apex sú o dosť lacnejšie. Niektoré veci ma obmedzujú, ale nie je to nič vážnejšie. Viac mi v podstate chýba len tréning. Je možné, že sa to časom nejak vyrieši aktualizáciou (takže toto je už zmenené viď. dole). Čo je pre mňa obrovské plus, tak je výdrž batérie a rýchlosť hodín. To je asi dané tým, že nemajú v črevách toľko funkcií, preto môžu byť rýchle. Ale za mňa im nemám moc čo vytknúť, v podstate majú to, čo som od nich chcel. Teraz je na každom z Vás, ako sa rozhodnete. Čo je pre Vás priorita, čo je len pekná funkcia, ktorú ale nevyužijete. Ak máte nejaké otázky, v pohode mi napíšte.
Najskôr asi ale aj tak začnem tým, prečo som sa rozhodol, že podstúpim riziko a kúpim zahraničné, nie lacné hodiny, ktoré tu nik nemá (aspoň o ňom ja neviem). Behával som s Garmin Fenix 3. Bola to moja prvá skúsenosť s multifunkčnými hodinami. Mne boli tieto hodinky postačujúce, aj keď niektoré veci som na nich nemal, na niektoré si zvykol a teraz mi celkom chýbajú. Ale k tomu sa dostanem postupne. Dôvod, prečo som túto značku opustil, bola hlavne už moja nedôvera aj v nové modely (pravidelne na internete čítam, ako už nové modely majú problém a žiadne nie sú 100%) a neskutočne ma sral prístup našej slovenskej technickej podpory.
Prvé hodiny mi odišli hneď, do týždňa. Nemerali mi spánok, poschodia a kroky občas. Na to mi podpora poradila, že mám týždeň počkať, že hodinky sa musia so mnou zžiť. Jasne, išli predajcovi a o mesiac mi prišiel úplne nový kus. Tu ma zarazilo, ako môže byť v distribúcii hneď vadný kus, ktorému nejdú základné funkcie. Napriek vysokej cene som bol odstavený 30 dní od používania (vraj keď kúpim slovenskú distribúciu, moja bola nemecká, aj keď u slovenského predajcu, tak vymenia kus za kus).
S novými 3-kami som pretrénoval celé #zaziultra. V podstate fungovali ok, aj keď občas ma srali. Ale tak nejak som to toleroval. Raz mi na Lazovke po 80 km zmrzli a potom sa náhodou zas naštartovali, čo nie je úplne príjemné v závode. Stratíte prehľad, ak máte navigáciu aj s cestou, no a v neposlednom rade aj dátový záznam. Pripisoval som to chladu, lebo na Javorine bol sneh (rozumej niečo okolo 0). Potom postupne mi začali merať zle GPS. To, čo druhý prebehol za 20 km, ja som mal 23 km. Hovoril som si, že ok, možno som bol v stromoch, slabý signál. Neskôr sa mi ale stávalo, že signál vypadával úplne a mal som chaotické údaje v mape, aj keď som bežal úplne identickou cestou nazad (viď. obrázok nižšie). Toto ma už začalo vážne vytáčať. Okrem toho mi niekedy vypadávala aj navigácia. Raz som bežal Kamzík +1000 a behom minúty mi navigácia prebehla celú trasu a už v štarte som bol hodinkami v cieli, popr. mi vôbec nezaznamenávala segmenty a kade bežím (asi v dôsledku iného GPS). Výškový profil bol tiež rôzny (na to má podpora vetu, že ani hladina mora nieje všade 0, ale keď stojíš pri mori na Kréte a si vo výške 40 m, nebude to úplne ok). Odpoveď podpory na zle merané údaje GPS bola, že ho neviem používať a zapnúť. Že si mám prepnúť sledovanie dráhy každú sekundu (jasne že rozdiel žiadny), lebo sú výpadky satelitov. OK, akurát že so mnou bežali 2 ľudia, jeden mal 5 a druhý 5x a im satelity nevypadli. Takže po roku išli. Nechcel som sa ich vzdať, mal som zaplatené niektoré behy (nakoniec som to riešil požičovňou Suunta, popr. mobilom). Ale povedal som si, stačilo a čuduj sa svete, po mesiaci reklamácie mi došlo vyjadrenie, že mi vrátia peniaze (Fenix 3 už na trhu neboli), popr. nech si doplatím za iný model.
Takže som si položil otázku, ktorú som riešil v hlave už dlho. Kúpiť nové Fenix 5x s mapami, odskúšané (majú ich kamaráti, akurát majú slabšiu batériu). Alebo nové Fenix 6, ktoré práve vyšli. Či Suunto 9. Fenix 6 sa mi pozdávali, ale boli dosť drahé a neverím už Garminu. Bez problémov vypustí nový model, ktorý odstráni predošlé chyby, doplní nové veci a aj tak je chybný (áno, sú ľudia, čo s nimi problém nemajú, ale stačí si pozrieť internet a nie je málo tých sťažností).
Už dlho som pokukoval na internete po Coros, Apex mali dobrú cenu, ale Vertix sa mi viac hodili na outdoor. Napozeral som si recenzie, nevidel som žiadne sťažnosti na fórach. Bolo mi jasné, že Garmin má viac funkcií, ale ja som chcel hlavne dobré trackovanie, navigáciu, možnosť skladať si tréning a hlavne výdrž batérie. Tá ma zaujala, lebo tú uvádza Coros 45 dní bežného používania, 60 hodín behu v plnom GPS režime a 150 hodín v ultra režime. Ak sa len čiastočne priblížia, bude to super. Okrem toho tam boli testy používania v mraze (čo bolo dobré na skialp), ponor v 150 m hĺbke (to ma nezaujímalo) a nerozbitnosti skla.
Hodiny prídu zabalené v papierovej krabici, veľkej. Nie je to malá krabička, lebo v nej sa nachádza ešte plastový kufrík ako s jadrovým arzenálom. Vo vnútri sú hodiny, náramok, kábel a návody. Vyzerá noblesne, ale je to zbytočne veľké. Nevadí, bude ako pekný doplnok na poličke. Telo hodín nacvaknete na náramok (myslím, že to je identický ako Fenix 5) a nastáva čaro Coros. Coros naozaj veľa vecí robí jednoducho, čo neskôr uvidíte aj na iných veciach a ukáže Vám to hneď pri štarte. Žiadne prvotné sťahovanie aplikácie do PC ako u Garminu (ja som musel kvôli tomu preinštalovať starý Windows), následne do mobilu, párovanie cez kábel a chaotické nastavovanie. Coros funguje tak, že stiahnete aplikáciu len do hodín, zapnete hodiny. Na obrazovke sa ukáže QR kód, ktorý aplikáciou zoscanujete, počkáte asi minútu na spárovanie a hotovo. Môžete začať hodiny používať. Nič jednoduchšie nemôže byť. Materiály som popísal a váha je neskutočná, 54 g na ruke ani necítite. Až máte pocit, že Vám poslali plagiát z plastu.
Teraz k samotným hodinám, aplikácii a funkciám. Nastavovanie displaya a pod. veci popisovať nejdem. Aj tu si môžete nastaviť vzhľad hodín, obrazovky, metriky, tepy a pod. Dostanem sa k tomu okrajovo pri iných popisoch. Pravda je taká, že mi miestami chýbajú v ponúkaných vzhľadoch informácie, ktoré by som radšej vymenil za iné, ale to nie je pre mňa limitujúce. V podstate všetko, čo vnímam ako horšie, nie je pre mňa limitujúce a je možné, že sa to v krátkej dobe zmení nejakým updatom.
Najskôr všeobecné funkcie. Prvé, čo mi príde ako výhoda a neviem, či to majú iné hodiny, je nastavenia ruky používania. Áno, iné hodiny to majú toto nastavenie kvôli meraniu tepu. Coros to má ale aj inak. Nakoľko tlačidlá sú len na jednej strane, pri prehodení hodín na druhú ruku budú na vnútornej strane k telu. Preto umožnili nastavenie ruky, display sa Vám otočí o 180 stupňov a teda tlačidlá máte na strane od tela. To mi príde ako veľká výhoda pre ľavákov.
Ďalšie výhody sú nastavenie hodín na nočný režim a tým vypnutie notifikácií. Ja som to predtým nemal. Pokiaľ ide o notifikácie, tak mi prišiel Garmin lepší. Zobrazoval mi textové informácie a dali sa aj lepšie čítať. Coros nemá nastavené naše niektoré diakritiky a aj zobrazenie mi príde horšie. Ale toto beriem ako doplnok. Základný prehľad mám. Hovory sa zobrazujú normálne.
Čo možno niekomu príde ako nevýhoda, je menu v angličtine. Náš trh je malý, preto slovenčinu a češtinu tu nenájdeš. Taktiež v profile som si vedel nastaviť len že som z Čiech, Slovensko tam nebolo. Už som im písal, lebo iné krajiny včetne Slovinska tam sú.
Veci ako budík, stopky a pod. popisovať nejdem.
Športy sú tu klasický beh, trailový, pás, to isté je s bicyklom, plávaním, je tu hiking (zistil som, že skorej brané ako chôdza) a turistika. Potom aj veci ako kardio, yoga, triatlon. Nejdem to rozpisovať, Garmin toho má toho o dosť viac, otázka je, koľko z toho využijete a čo to ukazuje. Viem, že Suunto ich má tiež veľa, ale akurát zmení ikonu a ukazuje tie isté údaje, ako pri inom športe.
Čo mne chýba je skialp. Ale napísal som Corosu a oni, že je už v príprave a bude onedlho dostupný cez update. Tu sa pozastavím. Coros totižto funguje trošku inak ako ostatné značky. Na to, aby si mal dostupnú nejakú novú funkcionalitu, nemusíš si kúpiť nový model. Uvediem jeden príklad, čo sa mi stal. Na instagrame zverejnili, že aktualizujú Apex a Vertix. Jedného dňa proste mi prišla aktualizácia software, ktorú som stiahol a tým momentom moje hodiny získali okrem iného doplneného aj dotykový display (môžem ho zapnúť a vypnúť). Toto väčšina značiek použije ako dôvod pre nový, drahší model.
Záznamy sa Vám krásne ukladajú do aplikácie, kde sa ľahko viete pozrieť na jednotlivé úseky, prepínať mapu na satelit, terén. Výhoda pre mňa je tá, že tieto údaje viete úplne ľahko a bez problémov exportovať. Či už do gpx súboru (to býval problém u Garminu a musel som použiť Connect v PC), ako aj prehľad obrázkom (viď. nižšie dlhý obrázok), ale aj stručný prehľad aktivity do zvoleného obrázku (to mal aj Garmin, len nedovolil napr. zobraziť prevýšenie, čo som nepochopil, lebo Suunto to malo a je to pekné na zdieľanie). Samozrejme prepojenie napr. na Stravu existuje. To bolo pre mňa tiež dôležité, nakoľko viac využívam tieto prehľady.
Hodiny merajú aj vašu dennú aktivitu - kroky, spánok, kalórie, nastúpané poschodia. Čo vidím ako horšie oproti Garminu, že sa tieto údaje nikde nejak extra nezobrazujú v trendoch a nevyhodnocujú. Ukáže Vám celkový počet krokov za deň a graficky ich dobu, ale žeby som videl vyhodnotenie za týždeň, mesiac. Nič. To je aj s behmi. V deň aktivity mi ukáže trend (modrý líniový graf nižšie), vo2max, laktáty a fitnes index, to je ale tak všetko. Odznakov tu je tiež menej, ani zapojenie sa do nejakých súťaží a skupín som nevidel. Nevidel som ani záznam váhy, čo som sledoval. Je ale otázka, či to k niečomu je, mne to skôr príde ako motivačný faktor a keď, tak na behanie používam štatistiky Strava.
Počas môjho testovania som hlavne používal hodiny na beh, takže budem pokračovať len v ňom. Keď beháte klasický beh, merajú Vám hodiny aj vo2max, čo je normálne. Trošku chaoticky mi prídu zobrazenia na páse, kde je aktivita zobrazená v kvetinke (viď. obrázok). Takže keď bežíte intervaly rovnako intenzívne (napr. ja som striedal beh do kopca pomalšie a rýchlejšie rovinu), tak moc z toho nevidíte.
Než prejdem na trailový beh, tak chcem vypichnúť vec, ktorú má podľa mňa Garmin lepšiu. Tréningy. V Garmine som si vedel nastaviť tréning, dať rôzne opakovania, modifikovať koľko a ako mám bežať, koľko oddychovať, ak prekročím rýchlosť nech mi pípne, popr. srdcovú zónu,... Poznáte to, proste nebol problém niečo vyskladať. Coros má v tomto podľa mňa 2 nedostatky (ale pravda je, že som sa tréningu moc nevenoval). Prvý je, že umožňuje vytvoriť tréning na počet opakovaní a dáva vzdialenosť, srdcový tep, tempo. A tým to skončilo, nemám možnosť si dať časový úsek. Takže kto chce vážne trénovať, možno s Apexom (neviem, či to nemá, lebo sú viac bežecké), ale Vertix je outdoor a je na tom horšie. Druhá vec je, že mi neumožnilo pripojiť tréning k behu na páse. Je tu metronóm napr., ale tréning nevidím. Ukázalo mi to len na klasickom behu, kde som si vedel zapnúť tréning. Taktiež neviem, či tie tréningy sa dajú predvoliť a uložiť. Tzn. následne hockedy ho použijem, či modifikujem. Skôr myslím, že to nejde, lebo to nikde v aplikácii nevidím. Takže toto je trochu nedostatok, ktorý mi asi najviac na hodinách chýba. Inak tepy merajú hodiny bez pásu, ale môžete si spárovať hrudný pás napr. aj od Garminu.
Takže bližšie už k trailovému behu. Zostavovať trasu si môžete na iných aplikáciách, z ktorých si vyexportujete gpx súbor. Ja často používam mapy.cz, ale pokiaľ viem, Coros nemá aplikáciu. Import, ale aj export prebehnutej dráhy, je veľmi ľahký a hlavne rýchly. Dráhy sa super zobrazujú, aj odbehnuté. Už v prehľade vizuálne vidíte trasu, popis, km, takže sa v tom ľahko orientujete, ktorú chcete otvoriť. Import do hodín je ľahký, zaznačíte dráhu, popr. viac dráh a prenesiete do hodín cez "add". Je to naozaj veľmi rýchle. Mazanie je tiež jednoduché, celá aplikácia je v tomto smere intuitívna. V aplikácii máte teda 2 zoznamy, nahraté dráhy a importované v hodinách (tu Vám zobrazí, koľko dráh máte nahratých a voľná kapacita). Takže toto by som bral ako plus.
Navigácia je podľa mňa rozdielna, tu by som dal Garminu asi viac bodov. Prečo? Neberiem do úvahy mapy, Coros mapy nemajú. Ale ak porovnám ich s Fenix 3, niektoré veci mi chýbajú. Po importovaní dráhy tu máte možnosť pri štarte bežať podľa nej. Čo je super, že načítanie trvá naozaj krátko. V Garmine som čakával aj niekoľko minút. Taktiež Vám hodiny ukážu profil terénu, odbehnutú a zostávajúcu časť. Ale samotnej navigácii je venovaná len 1 obrazovka. Na nej vidíte dráhu, odbehnutú časť a miesto, kde sa nachádzate je vyznačené smerovkou. Navigácia ukazuje sever (môžete vypnúť automatické natáčanie trasy podľa Vašej polohy) a mierku. Tieto hodiny sú viac outdoorové. Čo tým myslím? Garmin bol z môjho pohľadu blbo vzdornejší. Tam som mal tú istú mapu a viac obrazoviek, pričom jedna mi ukazovala v prípade odbočenia, že cca o koľko k nemu príde a počas behu šípku, kam mám ísť. Tu je to inak. Mám možnosť si dráhu priblížiť, ale žiadna šípka navigácie (poznáte to z Garminu, len na ňu blbo pozeráte a bežíte podľa jej smeru), ani ostávajúce metre tu nie sú. Takže musíte vizuálne kontrolovať, kde ste a podľa toho sa riadiť. Niekedy sa mi stalo, že som bol rýchlejší ako signál a moje zobrazenie a o chvíľu mi píplo odklon. Tu je super vec, že hodiny Vám ukážu najkratší smer, ako sa vrátiť na dráhu, prerušovanou čiarou. Musíte mať trošku minimálne topografické zručnosti. Takže toto je trošku iné, dá sa časom na to zvyknúť, ale oproti mapám v 5x a 6 sa to zrovnať nedá. Okrem toho viem, že nové 6 umožňujú v aplikácii navoliť dráhu, želaný čas, ako chcete bežať kopce a zbehy a aplikácia Vám automaticky vytvorí stratégiu pre dosiahnutie želaného času vrátane tempa pre jednotlivé úseky podľa terénu. Keď tonahráte do 6-tiek, tak Vám určujú, či podľa nej idete. Každopádne, Coros je iný, chce to asi zvyk. Možno príde časom nejaký update, neviem, ale minimálne čo ponúka sa využiť dá.
GPS je podľa mňa lepšie, aspoň ja mám pocit, že idem presne podľa dráhy. Občas mi hodiny hlásia odklon, ale to môže byť plánom nahratej dráhy. Nie všetky mapy sú identické s reálnymi chodníkmi. Každopádne, GPS mi zatiaľ nevypadlo a keď ho porovnávam s realitou, sedí mi bez žiadnych skokov, čo som mal pri Garmine.
Celkový záznam behu vidíte v aplikácii tak, ako na tomto obrázku. Export je jednoduchý, to som písal. Toto je jedna z možností exportov. Podľa mňa graficky jednoduché, prehľadné. Netreba k tomu viac dodávať. Pre mňa postačujúce, hlavne v kombinácii so Stravou.
Čo podľa mňa za zmienku stojí a Coros naozaj neklame, je výdrž batérie. Nabíjanie hodín je klasické, ako majú aj nové Garmin. Ale batériu takú nemajú. Toto bol jeden z dôvodov, prečo som aj hodiny chcel. Na ultra behu sa nechcem zaoberať výdržou batérie hodín a nosením rôznych powerbánk. Stačí, že dobíjam telefón a čelovku. Tieto hodiny naozaj vydržia. Neviem teraz presné časy, lebo som to dával na instastory, tak to budem len odhadovať. Od kúpy som používal hodiny stále v normálnom režime, občas vypínam bluetooth kvôli telefónu. Ale ultra režim som ešte nepoužil, takže meranie je na full. Počas behu Zoška - Bratislava, čo je 50 km a bežal som to 6,5 hodiny s navigáciou, mi ubudlo z batérie 12%. To bol asi najdlhší beh, ktorý som absolvoval. Inak od kúpy som bežal asi 10 behov, väčšinou takých 10-15 km, tzn medzi 1-2 hodinami, vrátane Zošky. Hodiny som nosil denne a vydržala mi batéria asi mesiac. Neviem presné údaje, ale proste už ich mám 2 mesiace, nabíjal som ich raz a v momente, keď toto píšem, mám stále 32%. Cez víkend pobežím Zapomenuté hory, to bude 77 km dlhý beh a dopíšem sem čas a stav batérie. A to pobežím vo full režime s navigáciou a zapnutým telefónom.
Takže pre upresnenie, štartoval som s 98% a dobehol s 66%. Bežal som vo full režime 15 hodín s navigáciou. Nízkotatranskú stíhačku som tiež zvládol v plnom režime s cca. 40% spotrebou. Coros doprogramoval možnosť sledovať stav batérie, predikciu koľko ešte ostáva dní do vybitia a koľko jej spotrebovalo GPS, hrudný pás a iné aplikácie.
S hodinami získate ešte informáciu o únave a potrebnej regenerácii. To nejdem rozoberať. Čo je ale trochu naviac, oproti iným modelom, je prístup k funkcii SpO2. Môžete zmerať svoj SpO2, ktorý sa zobrazuje oproti vašej aktuálnej nadmorskej výške. Táto funkcia je hlavne pre horolezcov. Myslím, že to funguje od cca 2500 m, pričom poskytuje denné hodnotenie aklimatizácie a navrhuje, kedy je pre Vás už bezpečné vyšplhať sa vyššie. Nevýhoda je, ako aj u ostatných dát, že trendový graf vidíte v hodinách, ale do aplikácie sa neprenáša. Koľkokrát toto využijete, je už na Vás, na Slovensku to ale nebude.
Takže ak to mám tak zhrnúť, lebo viac už popisovať nejdem. Hodiny by som prijal o 100 Eur lacnejšie a akceptoval by som ich ako sú. Cena je asi vyššia asi kvôli materiálom, lebo Apex sú o dosť lacnejšie. Niektoré veci ma obmedzujú, ale nie je to nič vážnejšie. Viac mi v podstate chýba len tréning. Je možné, že sa to časom nejak vyrieši aktualizáciou (takže toto je už zmenené viď. dole). Čo je pre mňa obrovské plus, tak je výdrž batérie a rýchlosť hodín. To je asi dané tým, že nemajú v črevách toľko funkcií, preto môžu byť rýchle. Ale za mňa im nemám moc čo vytknúť, v podstate majú to, čo som od nich chcel. Teraz je na každom z Vás, ako sa rozhodnete. Čo je pre Vás priorita, čo je len pekná funkcia, ktorú ale nevyužijete. Ak máte nejaké otázky, v pohode mi napíšte.
PS (Update 30.11.2020): Keďže sa Vás veľa pýta na Coros a ja tento článok používam ako odpoveď, tak dodám nejaké zmeny. Coros už dávnejšie vyšiel s verziou Apex Pro (tú by som odporúčal kúpiť), ktorá má viac funkcií a lepšie materiály ako Apex. Okrem toho už je aj Pace 2, ale táto rada ostáva skôr bežecká. Okrem toho pravidelne prebiehajú aktualizácie. Takže pribudol napr. možnosť spárovať STRYD a tým nové bežecké metriky, vodné športy, sledovanie sily satelitných signálov, no a hlavne tréningový plán, tvorba tréningov a nie len bežeckých. V tých si môžete vyskladať napr. Intervalový tréning podľa parametrov, ale aj fitnes. Tu máte možnosť zadávať presné cvičenia, série, váhy, opakovania, kombinovať kolá a ukazuje Vám tepelnú mapu, že ktoré partie sú ako preťažené. Nebudem všetko rozpisovať, fakt sa to dosť mení. Teraz idú s príchodom zimy vylepšiť zimné športy a na skialp mi odpísali, že bude autodetekcia pohybu, takže to nebude len vrcholový uphill/downhill ako doteraz (po dosiahnutí vrcholu sa prepnete stiskom tlačidla do downhillu). Taktiež som im písal, že by bolo super vedieť predikciu behu, tzn. ak mám stiahnutú trasu, hodiny na základe aktuálnych hodnôt, tempa, odbehnutej trasy a ostatných parametrov mi odhadnú predpokladaný čas v cieli (Garmin to myslím má). Na to mi odpísali, že super nápad a pošlú to vývojárom, čo beriem skoro ako hotovú vec.
Takže v podstate jediná celkom užitočná vec, ktorú Coros nemá a vyššie rady Garmin áno, sú mapy. Tie sú naozaj dobrá vec, lebo keď idete len tak behať, popr. hľadáte trasu, tak je super si pozrieť kde sa nachádzate, ktorým smerom je aký chodník, zvážnica, či studnička a chata. Dá sa to riešiť mobilom, popr. mapou. Toto viem, že tak skoro Coros mať nebude, lebo by im to veľmi zaťažilo procesor a spomalilo celé hodiny. A touto cestou nepôjdu. Možno raz v novom modeli, ktorý zatiaľ neplánujú.
Hello and thank you. It was the goal to write a review from the user's point of view. In any case since a lot has changed, Coros still going forward and update the watch and application
OdpovedaťOdstrániť